Kehf suresi 85. ayette kıraatler anlamı değiştirdi mi?

Soru Detayı

- Kehf suresi 85. ayette ile ilgili olarak bir videoda kıraatların ayetin anlamını bozduğunu söylüyordu, ayetin anlamı bir yol tutturdu (başkasına) iken kıraatler anlamı Zülkarneyn bir yol tuttu diye değiştirmişlerdir. Bu iddia doğru mu?
- Arapça açısından açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayette geçen "feetbe'a" kelimesi bazı imamlar tarafından "fettebe'a" şeklinde şeddeli de okunmaktadır.

Ancak bu farklı okuyuş, ayette bir anlam bozukluğuna sebebiyet vermemektedir. Aksine, bu kıraat farklılıkları ayete anlam zenginliği katmaktadır. Yoksa mantık ve amaç itibariyle birbirine zıt iki anlam oluşturmamaktadır.

Bu kelimede iki farklı okuyuş da aslında aynı anlamı ihtiva etmektedir. Yani bir yol tuttu şeklindedir.

Ancak bu yol tutma şeddesiz kıraatte çaba göstererek ve hızlı bir şekilde yol tutmayı, şeddeli kıraat ise bir gereklilik olarak yol tutmayı ihtiva etmektedir. (bk. Razi, Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)

Dolayısıyla her iki kıraat, birtakım anlam incelikleriyle bir yol tutmayı anlatmaktadır.