Bir ayette, iyilikler için iki kat ödülden, başka bir ayette on kat ödülden bahsedilmesi bir çelişki değil midir?

Soru Detayı

- Nisa suresi 40. ayette iyilikler için iki kat ödül varken, Enam suresi 160. ayette ise on kat ödülden bahsediyor. Aradaki farkı açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Şu kesindir ki Allah kullarına zerre kadar bile zulmetmez. Ama kulun zerre kadar bir iyiliği bile olsa, onu kat kat artırır ve ayrıca kendi tarafından büyük bir mükâfat verir.” (Nisa, 4/40)

“Kim Allah’a güzel bir işle gelirse, iyilik işlerse, ona on misli verilir; kim de bir kötülükle gelirse, sadece kötülüğüne denk bir ceza görür ve hiç kimseye haksızlık edilmez.” (Enam, 6&160)

- İlk ayette, “iyilikler için iki kat ödül” den söz edilmemiştir. “YUDAİFHA” (Onu kat kat arttırır) denilmiştir. Bu “kat kat artırma”, on mislinden bin misline kadar ve daha fazlası için de geçerlidir.

- İkinci ayette meal olarak yer alan “Kim Allah’a güzel bir işle gelirse, iyilik işlerse, ona on misli verilir.” ifadesinde ise açıkça on misline vurgu yapılmıştır.

“On kat artırma” ifadesi, “kat kat artıma” ifadesi içerisine dahil olduğuna göre, ayetler arasında bir çelişki yok demektir.

- Bununla beraber, ilk ayette vurgulanan “kat kat arttırma” ifadesi, sayısı belirsiz, ucu açık olan bir anlam taşımaktadır. Ayetin bu ifadesi,

“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, yedi başak verip her başağında yüz tane bulunan bir tanenin haline benzer. Allah dilediğine kat kat fazlasını da verir. Allah’ın lütfu geniştir, ilmi her şeyi kaplar.” (Bakara, 2/261)

mealindeki ayetle örtüşmektedir.

“Kim Allah’a güzel bir işle gelirse, iyilik işlerse, ona on misli verilir.” mealindeki ayetin ifadesinde ise, âdeta asgari ücrete / mükâfata işaret edilmiştir.

Demek ki her iyiliğin karşılığı en az on sevaptır. Günahların karşılığı ise bire birdir. Bu da Allah’ın kulları lehinde istimal ettiği rahmetinin genişliğini göstermektedir.