Kalem suresi 13. Ayette geçen “ba'de” kelimesi hangi anlamdadır?

Soru Detayı

- Kalem suresi 13. ayette Taberi tefsirinde sonra anlamına gelen “ba'de zâlike”yi nasıl anlamıştır?

- Tertib-i zaman mı, yoksa tertibi beyan mı? Bir de diğer alimlerin görüşlerini yazar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Taberi’ye göre, Kalem suresinin 13. ayetinde geçen “Ba’de” kelimesi “Mea”(birlikte) manasında kullanılmıştır. “Zalike” edatı, “Utullin”e gider. (Taberi, ilgili ayetin tefsiri)

Bu takdirde “Ba’de zalike zenim” in anlamı: “şerefsiz, kaba olmakla birlikte (bununla birlikte / veya: hem de) zenimdir (soysuzdur)” şeklindedir.

Buna göre Kalem suresinin 10-16. ayetlerinin meali şöyledir:

“Sakın uyma: Servet ve hanedan sahibi diye, o bol bol yemin eden, değersiz adama! O gammaz, söz gezdiren, hayrın önünü kesene, o saldırgana, günaha dadanmışa! Şerefsiz, kaba, hem de soysuz olana!”

- Maverdi’ye göre, “Ba’de zalike”nin manası: “Hayra mani / önünü kesen kimse olmakla beraber bir de 'utull-i zenimdir' (şerefsiz-kaba bir soysuzdur).” (Maverdi, ilgili yer). Maverdi, açıkça “Ba’de” kelimesine “mea” dememekle beraber onu öyle anladığı anlaşılıyor.

- Razi’ye göre, “Ba’de zalike”nin manası “bütün bu sayılanlardan sonra, bir de kaba bir soysuzdur.” şeklindedir(Razi, ilgili yer).

- İster (Taberi’de olduğu gibi) açıkça ifade edilsin, ister edilmesin, kaynaklarda bu ayette yer alan “Ba’de” kelimesinin anlaşılması için onu “Mea”(bununla beraber) anlamında algılamak gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin: “Bütün bunlardan sonra bir de bu işi yapmışsın” dediğimizde, bununla “bütün bunlarla birlikte bir de bu işi de yapmışsın” demek isteriz.