10 bin zikir yapmaktan daha sevaplı olan zikir rivayeti sahih mi?

Soru Detayı

- Birçok yerde paylaşılan bu hadis rivayetinin kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
- Bu kelime-i tevhid zikri 10 bin zikre bedel mi?
“La ilahe illallahu adede kelimatihi adede halkihi zinete arşihi mil e semavatihi lailahe illallahu misle zalike meahu velhamdulilahu misle zalike meahu.” (Kaynak, Ramuzul ehadis. Hadis no: 6226.)
- Bu hadis sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

"Ya Muaz! Günde kaç defa Allah Teâlâ’yı zikrediyorsun? Günde on bin defa Lâilâhe illâllah diyerek mi? Bak, sana bazı kelimeler öğreteyim, bu on bin defa demenden daha kolaydır senin için. Böyle dersen ne bir melek sevabını yazmağa takat getirebilir ne de bir başkası… Şöyle de:

لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ عَدَدَ كَلِمَاتِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ عَدَدَ خَلْقِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ زِنَةَ عَرْشِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ مِلْأَ سَمٰوَاتِهِ، لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ مِثْلَ ذَلِكَ مَعَهُ، وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ مِثْلَ ذَلِكَ مَعَهُ، لَا يُحْصِيهِ مَلَائِكَةٌ وَلَا غَيْرُهُ.

"Lâilâhe illâllahu adede kelimâtihî, lâilâhe illâllahu adede halkihî, lâilâhe illâllahu zinete arşihî, lâilâhe illâllahu mil-e semâvâtihî, lâilâhe illâllahu misle zâlike me’ahû, vel hamdu lillahi misle zâlike mea’hû. Lâ yuhsihi melâiketün velâ gayruhu."

"Allah’ın kelimeleri adedince Lâ ilâhe illallah. Yarattıkları adedince Lâ ilâhe illallah, Arş ağırlığınca Lâ ilâhe illallah. Semâlar dolusu Lâ ilâhe illallah. Bunlarla beraber bunların mislince Lâ ilâhe illallah. Bunlarla beraber bunların mislince elhamdülillah. Böyle dersen ne bir melek sevabını yazmağa takat getirebilir, ne de bir başkası.” (bk. Taberanî, ed-Dua, 1/466, h.no: 1630)

Biz Taberanî’nin senedinde yer alan ravilerden tenkide uğrayan kimseye rastlayamadık. Görebildiğimiz kadarıyla, senetteki bir ravi hariç (bunu tespit edemedik) diğerlerinin sika olduğunu düşünüyoruz.

Fazileti konusunda farklı olsa da burada geçen dua ile ilgili sahih hadisler vardır.