Zenim ifadesinin kökü zinadan mı geliyor?

Soru Detayı

- Kalem suresi 13. ayet ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Ayette zenim ifadesi geçiyor, ama zenim ifadesinin kökü zinadan gelmiyor mu, o zaman zina sonucu olan manası -afedersiniz- p*ç anlamına gelmez mi?
- Sizin bu konuyla alakalı açıklamalarınızı okudum ama bunu da açıklayabilir misiniz lütfen?
- Acaba bu kelime sonradan halk arasında başka bir anlamla kullanılmış olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda birkaç noktaya işaret etmekte fayda vardır:

a) Zenim kelimesi ile zina kelimesi aynı kökten değildir. Biri “Zeneme” kökünden, diğeri “Zena” kökündendir. Fakat dolaylı da olsa aralarında bir ilişki vardır.

b) Zenîm olan kimse, mensup olduğu kabileye daha sonra ilhak edilen kimse demektir. Daha yaygın yorumlara göre, bu ayet Velid b. Muğire hakkında nazil olmuştur. Bu adamın nesebi belli değildi. Nihayet 18-19 yaşına geldikten sonra görünürdeki babası onun kendi çocuğu olduğunu söyledi ve artık Kureyş kabilesinden olduğuna karar verildi. Bu sebeple ayetteki “zenim” vasfı, babası belirsiz, veled-i zina manasına algılanmıştır.

c)  Zenim kelimesinin menşei kabul edilen “Zenemet” kelimesi her şeydeki fazlalık manasına gelir. Örneğin, bir keçinin kulağı yarıldığından kuruyup sarktığı zaman, ona sonradan yapıştırılmış bir parça görünümünde olur. Nesebi belirsiz kimsenin nispet edildiği kabileye sonradan yapıştırılmış gibi bir konumda olduğundan ona da zenim denilmiştir.

d) Velid b. Muğire'nin boynunda / veya kulağının altında -keçinin boynundakine benzer- sarkık bir et parçası olduğundan ona zenim denilmiştir. Ve buna benzer başka yorumlar da vardır. (bk. Taberi, Razi, Maverdi, Kurtubi, ilgili ayetin tefsiri)