Katılım için ücret ödenen ihalelere katılmak caiz midir?

Soru Detayı

- Katılım için bir ücret ödendiği ihaleyi en yüksek tek teklifin kazandığı kapalı zarf usulü ihalelere katılmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İhaleye giriş için verilen veya alınan kayıt ücretleri, giderler ve diğer masraflar adına yapılan işlemler için ise bir sakıncası yoktur. Ancak masraflar için değil de ihaleye katılım ücreti adı altında para kazanmak için bu ücret alınıyorsa o takdirde caiz olmaz.

Müzâyede bir satış akdi olup iki çeşittirBiri Hz. Peygamber (asm) tarafından benimsenmiş ve bizzat uygulanmış, diğeri ise yasaklanmıştır...