Devlet, fiilen olaya katılmak şartı ile ikramiye veriyor ve kanunda açıkça bunu belirtmiş. Birimimiz, fiilen katılmasak dahi ikramiye veriyor. Bu parayı yemek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi çalıştığı kurumdaki mevzuata bağlı kalmalıdır. Mevzuatla belirlenen hususlar dışında, hak etmediği hâlde çeşitli vesilelerle kazanç elde etmek caiz olmaz.

Ayrıca birim amirlerinin buna sözlü olarak onay vermeleri, mevzuatla çeliştiği için teftiş konusu olabilecek bir olaydır. Durumu uygun bir dille müdürünüze arzederek, mevzuat çerçevesinde hareket etmeniz gerekir.

Buna göre, mevzuatta verilen (şarta bağlı) hak ne ise, helal olan odur.