Peygamber Efendimiz savaşa giderken yanında bir hanımını götürmesinin sebebi nedir?

Soru Detayı

- Neden sadece bir hanımını götürürmüş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)'in savaşlara giderken hanımları arasında kura çeker, kurada kim çıkarsa onu yanında götürürdü.

Hanımlarının hepsini yanına almaması, hem savaş şartlarında kalacak yerlerin olmaması, hem de gereksiz yere onlara zahmet vermemek gibi sebeplerden ötürü olsa gerektir. Hanımlarından birini yanına almasının ise şöyle birkaç hikmetini söyleyebiliriz:

a. Hz. Peygamber (asm)'in yemek, içmek gibi bazı hizmetlerini yerine getirmek.

b. Kur’an’da karı-koca arasında var olduğu belirtilen sükunet ve huzuru temin etmek.

c. Kadınların değerli bir varlık olduklarını, kocalarından eksik olmadıklarını ders vermek.

d. Hayatın eşler arasında paylaşmakla değer kazanacağı gerçeğini fiilen ortaya koymak.

e. Kadınların sadece evde hapsedilen bir varlık değil, -meşru dairede- sosyal hayatın her alanında, hatta savaşlarda bile yer alabileceğini tatbikî olarak onaylamak.

f. Hudeybiye anlaşması seferinde olduğu gibi, -Hz. Ümmü Seleme ile istişare etmesi ve tavsiyelerini aynen uygulamakla- erkelerin kendi eşleriyle istişare etmelerinin güzel bir prensip olduğunu ilan etmek.

... Ve daha pek çok hikmet söz konusu olabilir.