Hz. Muhammed olmasaydı, ifadesinden maksat nedir?

Soru Detayı

- Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur: “Bana Cibril geldi ve “Ya Muhammed! Sen olmasaydın cennet yaratılmazdı.
- Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Bana Cibril geldi ve “Ya Muhammed! Sen olmasaydın cennet yaratılmazdı, sen olmasaydın cehennem yaratılmazdı.” dedi.
- "Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım” hadisi de mana olarak sahihtir. Allah her şeyi peygamberimiz için yaratmışsa diğer varlıkların değeri yok mu?
- Allah: Ben gizli bir hazineydim bilinmek istedim buyurmuş Peygamber efendimiz (sav) olmasaydı kendini diğer insanlara tanıtmak istemecek miydi?
-  Madem her şey Efendimiz için yaratıldı bizim için yaratılmayana neden şükrediyoruz?
- Her şey Efendimiz için yaratılmışsa, Allah bizim için ne güzel şeyler yaratmış diye düşünmek ve tefekkür etmek yanlış olmaz mı?
- Bu konuyu anlamadım, bu sorulara tek tek cevap verirseniz çok iyi olur.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Bana Cibril geldi ve “Ya Muhammed! Sen olmasaydın cennet yaratılmazdı.” hadisi için bk. Keşfu’l-Hafa, 1/54.

Bu ve benzeri hadis rivayetinin sıhhati konusunda fazla olumlu bir değerlendirmenin olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Acluni, “Sen olmasaydın, kâinatı yaratmazdım.” hadisi için "manası sahihtir” demiştir. (bk. Keşfu’l-hafa, 2/192)

- Bu konuda sizin bütün sorularınıza cevap olacağını düşündüğümüz Bediüzzaman hazretlerinin değerlendirmesi şöyledir:

“Demek nasıl ki onun risaleti, şu dâr-ı imtihanın açılmasına sebebiyet verdi, لَوْلاَكَ لَوْلاَكَ لَمَا خَلَقْتُ اْلاَفْلاَكَ sırrına mazhar oldu.” (bk. Sözler, s.72)

 Bu ifadeden anlaşılıyor ki, “Hz. Muhammed olmasaydı…”dan maksat, Kur’an, İslam olmasaydı demektir.

“Evet! O Zât (A.S.M.) vazifesi itibariyle, hakkın bürhanı, hakikatın ziyası, hidayetin güneşi, saadetin vesilesidir. Şahsiyet ve hüviyet cihetiyle, muhabbet-i Rahmaniyenin misali, rahmet-i Rabbaniyenin timsali, hakikat-ı insaniyenin şerefi, şecere-i hilkatin en kıymettar ve kıymetli bahadar bir semeresidir.” (bk. Mesnevi-i Nuriye, s. 25)

“(Allah kâinatı bin bir isim ve sıfatlarının tecellilerini gösteren bir ayna, Onun maksatlarını şuurlu varlıklara okutulan bir kitap olsun, diye yaratmıştır. Hz. Muhammed ise, kâinat kitabında yazılan Allah’ın mesajlarını risaletiyle en iyi okuyan ve okutan muallimdir. Demek ki o olmasaydı, kâinat ta yaratılmazdı). Çünki anlaşılmaz bir kitab, muallimsiz olsa; manasız bir kâğıttan ibaret kalır.” (bk. Sözler, s. 122)

Bu konuyu özümsemek için Risale-i Nur’daki ilgili yerlerini ciddi bir tefekkürle mütalaa eden tatmin edici bir hakikati görür.