Bir ihaleye iki farklı dosya ile girmek haram mı?

Soru Detayı

- Abim sermayesi haram olan bir parayla şirket kurdu bu şirketle İhalelere giriyorlar. Geçenlerde bir ihale kazandılar lakin bu ihaleye 2 farklı dosya ile girdiler kendi dosyaları ihaleyi kazanamadı fakat diğer başka bir şirketin dosyasıyla ihaleyi kazandılar.
- Yani örnek verecek olursam ben a firmasıyım birde tanıdığım b firması var ihaleye teklif verdiğimi olan sahibi olduğumuz a firması ihaleyi kazanamadı ama ayni ihalede verdiğimiz bir başka şirketin olan b firmasının dosyasıyla ihaleyi kazandık.
- Başka bir şirketin dosyasıyla ihaleye girdiğimiz için onlara dosya parası vereceğiz yani bu işlerde prosedür böyle bir şirketin dosyasıyla ihaleye girilirse onu ihale kazanılırsa yüzde 2 veya 3 komisyon veriliyor. Bunlar fetva için sizin bilmeniz gereken detaylar.
- Bizim dosya ihaleyi kazanamadı biz şirketi haram parayla kurduk fakat diğer şirketten aldığımız dosya ihaleyi kazandı onlara da dosya parası vereceğiz.
- İhaleyi de aldığımız işi helal parayla yapacağız haram katmayacağız helal sermaye ile işi bitireceğiz.
- Bizim bu işten kazanacağımız para helal mi olur? Haram mı olur?
- Ayrıca o şirkete vereceğimiz komisyon caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram para (sermaye) ile yapılan işten elde edilen kazanç da haram olur.

Haram para ile kurulmuş bir şirket, ayrıca temin ettiği helal para ile meşru bir iş yaparsa, bu kazanç haram olmaz.

Çifte dosya ile ihaleye giriyorsunuz, dosyanın size ait olmayanına sahip olan şirketin ihaleyi alma niyeti yok, sizin almanızı sağlayıp dosya parası adıyla bir para alıyor. Bu işlemde hile var, kendi dosyalarıyla ve ihaleyi almak için girenlere karşı bir hile söz konusu, bu hile ile onların ihaleyi kazanma şansları azaltılıyor ve hakları ihlal edilmiş oluyor. Böyle bir hile caiz olmaz.