Şirketimizi borsaya açmamız caiz mi?

Soru Detayı

- Şirketimizi borsaya açarsak pek çok insan şirketin hisselerini satın alacak. Hisse alırken ödedikleri bedeller şirketin sermayesine katılmış olacak.
- Ancak hisse satın alan kişiler, bu hisseleri helal parayla mı yoksa haram parayla mı satın alıyor, bunu bilemiyoruz. Bu durumun şirket sahibi açısından dinen bir yükümlülüğü var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şirketi borsaya açmak demek, hisse senedi alanları şirkete ortak etmek demektir.

Borsada alınıp satılan hisse senetleri ile şirket malvarlığının değeri zaman zaman birbirini tutmaz; bu sebeple fıkıh âlimleri, hisse senetlerinin menkul kıymet olarak piyasa değerinin esas olduğu içtihadında bulunmuşlardır.

Bir kişiden veya şirketten bir malı, bir maddi değeri satın alan kimsenin parayı nereden kazandığı, satıcıyı ilgilendirmez ve sorumlu kılmaz; o, parayı kazanan kişiyi ilgilendirir ve onun sorumluluğundadır.