Kant’ın, aklın her şeyi anlayamayacağına dair görüşünü açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Immanuel Kant’ın aklın her şeyi anlayamayacağına dair olan iddiaları nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunun, sitemizin cevaplandırdığı soru içerikleri ile ilişkisi anlaşılmamıştır.

Kant, ünlü numenal ve fenomenal ayrımı ile insan zihninde kategorik olarak bulunan görüngü temelli bilgilerin felsefenin ve dolayısıyla metafiziğin konusu olabileceğini belirtmiştir.

Numenal alan olarak da zihin dışındaki alanın felsefi bilginin konusu olamayacağını belirtmiştir.

Bununla birlikte o fenomenal alana dayalı olarak din ile kategorik buyruk olarak gördüğü ahlak ile özdeşlik kurmakta ve ahlaki olmayı din olarak kabul etmektedir.

Bu çerçevede ahlakiliği Kilise Hristiyanlığının karşısına yerleştirerek, felsefi bir din anlayışı ortaya koymaktadır.