İslam’ın utilitarizme bakışı nasıldır?

Soru Detayı

- Jeremy Bentham ve John Stuart Mill’in savunduğu Utilitarizm görüşü yanlış mı?
- Utilitarizm ya da Faydacı Ahlak en fazla kişinin iyiliğini sağlayan eylemin en iyi ve en doğru eylem olduğunu ve eğer çoğunluk yarar görecekse az sayıda insanın zarar görmesi riskinin alınabileceğini savunan felsefe akımıdır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'a göre hak çoğunluk ya da azınlık fark etmeksizin haktır. Çoğunluk için azınlığın hakkı feda edilemez. Ancak kişi kendi rızası ile çoğunluk için kendi hakkından vaz geçerse müstesnadır.

İslam, çoğunluk bahanesi ile haksızlığa bir kapı açmayı onaylamaz. Birey ve toplum ilişkilerinde ya da azınlık çoğunluk münasebetlerinde haklar esaslı bir denge noktasının bulunması esastır.

Haklar da evvela Allah Tealâ'nın belirlediği sınırlar ve yaratılmışların haklarıdır.

Bu nedenle İslam hukuku azınlık olan diğer din mensuplarının hukuklarını korumada keskin bir tavır göstermiştir.

Son yüzyıllarda işlenen dehşetli zulüm ve cinayetlerin bu ve benzeri kendi çoğunluğu için başkasının hakkını hiç gören zihniyetlerin mahsulü olduğu açıktır.

Hukukun görevi, taraflar arasındaki denge noktasını bularak adaleti inşadır.

İslam, bu arayış içinde olan sistemlere yol gösterir.