Müslümanlıktan çıkıp tarafsızca araştırma yapan birine nasıl bakılır?

Soru Detayı

- İslam dini, Müslümanlıktan çıkıp tarafsızca araştırma yaparak gerçeği arayan birisine nasıl davranılmasını emreder?
(Bunun doğru olup olmadığını sormuyorum. Sadece İslam dininin o kişiye nasıl davranılmasını emrettiğini soruyorum.)
- İslam dini, kendisini yalanlamayan ama aynı zamanda gerçeğin ne olduğunu öğrenmek için Müslümanlıktan çıkıp tarafsızca araştırma yapan birine nasıl davranılmasını emreder?
- O hor mu görülür? Yoksa araştırması hoş karşılanıp ona yardımcı olmaya mı çalışılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir mümin, imanını koruyarak "sanki, farzet ki inanmıyorum, bu durumda İslam'a nasıl bakardım, başka bir deyişle henüz iman etmemiş bir kimsenin gözü ve aklı ile İslam'a bakmayı denesem" dese, bundan da maksadı imanını güçlendirmek veya henüz iman etmemiş olan insanların hidayetine yardımcı olmak olsa bunda sakınca olmaz.

İnancını bıraksa, "Düşünme ve araştırma sonunda ya Müslüman olurum ya da olmam." dese, bu takdirde dinden çıkmış olur.

"Dinden çıkanlar öldürülür." diyen cumhura göre bu kişi İslam ülkesinde yaşayamaz.

"Dinden çıkan, düşman tarafına geçmedikçe öldürülmez, zorla iman da olmaz, imanda tutmak da olmaz." diyenlere göre ona dokunulmaz, gerekirse tekrar imana gelebilir diye yardımcı da olunur. Sosyal ve hukuki ilişkilerde ona bir Müslüman gibi davranılmaz, Müslüman muamelesi yapılmaz.