İslama göre gayrimüslimler ikinci sınıf insanlar mıdır?

Soru Detayı

- Gayri müslimler İslam ülkesinde neleri yapmakta serbesttirler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“İkinci sınıf insan” ifadesi ağırdır ve şeriatta böyle bir kayıt / niteleme yoktur.

Müslüman olmayan kimseler de Son Peygamber (asm)'in kendilerine gönderildiği insanlığa (bu manada ümmete) dahildirler, ancak onlar davete icabet etmemiş ümmettir (ümmet-i da’vettirler).

İslam ülkesinde kalma hakkı kazanmış olanlar, temel insan haklarına sahiptirler.

Liyakate dayalı haklarda Müslümanlarla eşit olmazlar. Mesela halifenin ve hakimin Müslüman olması şarttır; şu halde Müslüman olmayan bir vatandaş bu makamlara layık değildir...