Kanbersiz düğün olmaz, sözünün aslı nedir?

Soru Detayı

- “Kanbersiz düğün olmaz.” cümlesinin Hz. Ali'nin kölesine dayandığı, nikahları Peygamberimiz (asm)'in kıydığı İslam ümmeti artınca Peygamberimiz Hz. Ali'yi görevlendirdiği, onun da kölesine bu işi devrettiği söylenmektedir. Artık nikahları Hz. Kanber'in kıydırdığı ve yetişemediği yerlerde de “Kanbersiz düğün olmaz.” lafının çıktığı söyleniyor. Bunun aslı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali’nin Kanber adında bir hizmetçisinin olduğu kaynaklarda zikredilmektedir. (bk. Taberi, Tarih, Beyrut, 1387, 4/563; Zehebi, Siyeru Alami’n-Nübelâ, Beyrut, 1427/2006, 2/511; İbn Hacer, Lsanu’l-Mizan, Beyrut, 1390/1971, 2/343)

Öyle anlaşılıyor ki, Hz. Ali’nin sadık bir kölesi olan Kanber, özellikle onun halifeliği sırasında bir müddet hep Hz. Ali ile birlikte bulunmuş olduğundan, “Kanbersiz düğün olmaz.” darb-ı meselin (ata sözünün) oluşmasına vesile olmuştur.

Tabii ki bu söz Osmanlı’da ve Türkiye’de söz konusu olmuş ise de bu konuda detaylı bilgi ve belge bulamadık.