Kadınlar nasıl ganimet olur?

Soru Detayı

- Allah neden kadınlardan ganimet olarak bahsediyor?
- Allah hırsızlıktan men edip neden savaşta kazanılan ganimetleri yemeyi buyuruyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Savaşa fiilen katılmayan, evinde barkında, işinde gücünde olan kadınlar esir alınmaz ve ganimet muamelesi görmezler.

Savaşa fiilen katılan kadınlar ise esir alındıklarında esir muamelesi görürler. Onların ganimet olarak dağıtılması devletin alacağı karara bağlıdır.

Hırsızlıkla savaş esir ve ganimetlerini kıyaslamanın hukukta ve mantıkta yeri yoktur.