Savaşta, kadınlar, sivil halk esir alınır mı, ganimet muamelesi görür mü?

Soru Detayı

- Diyelim bir şehirde 3-4 bin sivil halk var ve İslam devleti oraya saldırsa o sivil halkın hepsini ganimet olarak alır mı köle cariye yapar mı?
- Bir hocaya sordum o dedi ki evet yapılır tüm sivil halkta esir yapılır, ama halife isterse eman akdi verir. Buna göre, savaşa fiilen katılmayan, evinde barkında, işinde gücünde olan kadınlar esir alınır mı, ganimet muamelesi görür mü?
- Mesela Benu Kureyza’da bin sivil kadın esir alınmış.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam devleti durup dururken, Müslüman olmayan toplumların devletine saldırmaz.

Dine, vatana, ümmete zarar verme durumunda olan veya böyle bir tehlike arz eden devletlere önce İslam’a girmeyi teklif eder, bunu kabul etmezlerse dinlerini ve kültürlerini koruyarak İslam devletine tabi olmalarını teklif eder, bunu kabul ederlerse savaş da olmaz, esaret de olmaz. Bunu da kabul etmezlerse tehlikeyi bertaraf etmek için durum müsaitse savaş yolu seçilir.

Savaşılarak ülkeleri fethedilirse (savaş esnasında din adamları, kadınlar, çocuklar, işinde gücünde olan kimseler, savaşa katılmadıkça öldürülmezler), topraklar İslam devletinin mülkü, insanlar da esirleri olur.

Esirlere yapılacak muamele ve uygulanacak statüyü devleti yönetenler belirler.