Davet yapmadan müşrik birini öldürmek helal mi?

Soru Detayı

- Davet yapmadan müşrik birini öldürmenin 4 mezhebe göre hükmü nedir?
- İslam Devleti bunu nasıl uygular?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Davet yapmadan öncesi şöyle dursun, davet yaptıktan sonra da bir müşriki öldürmek caiz değildir.

Bir kafir Müslümanlara karşı savaş açarsa, savaşa katılırsa etkisiz hale getirilir.

Kafirler İslam ülkesinde yaşamak isterlerse, zimmî statüsünde baş vergisi vererek yaşarlar; bu vergi (cizye) de ancak gücü yetenden alınır.

Kendi ülkesinde yaşayan kafirler, İslam ülkesine savaş açarlarsa veya İslam devletinin barış şartlarını kabul etmezlerse onlarla savaşılır, buna da devletin yöneticileri karar verirler.