Devlet başkanından izinsiz, bir devlete savaş açılabilir mi?

Soru Detayı

a) Devlet reisinden habersiz belli sayıdaki bir grup, cihad niyetiyle, Müslümanlara karşı zalim olan gayrimüslim bir devlete savaş açabilir mi?
- Elbette bu günümüzde olmayacak bir şey, ancak geçmişte bu tür olaylar olmuş. Yani kısaca Devlet reisinden habersiz şekilde gerçekleşen bu tür ferdi olaylar cihad niyetine de yapılsa haram mıdır?
b) Savaşa katılmasa dahi gayrimüslim erkeklerin öldürülebileceğine dair bir görüş var mı?
- Maverdi'nin bu konuda fetvası var diye biliyorum. Ancak kendisinin ehli sünnet alimi olup olmadığını bilmiyorum. Kısaca ehli sünnette, sayıları az da olsa böyle bir görüşü olan alim var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru:
Devlet reisinden habersiz belli sayıdaki bir grup, cihad niyetiyle, Müslümanlara karşı zalim olan gayrimüslim bir devlete savaş açabilir mi? Elbette bu günümüzde olmayacak bir şey, ancak geçmişte bu tür olaylar olmuş. Yani kısaca Devlet reisinden habersiz şekilde gerçekleşen bu tür ferdi olaylar cihad niyetine de yapılsa haram mıdır?

Cevap:

Savaş ilanı devlet başkanına veya İslam hukukuna uygun olarak yapılmış bir anayasada yetki verilen kuruma ve kurula aittir. Bir grup devletin iznini alma imkanı var iken bunu yapmaz da savaş açarsa caiz olmayan bir amelde bulunmuş olur. Meşru devlete ve başkana itaat Şâriin emridir, emre aykırı davranmak günah olur.

Soru:
Savaşa katılmasa dahi gayrimüslim erkeklerin öldürülebileceğine dair bir görüş var mı? Maverdi'nin bu konuda fetvası var diye biliyorum. Ancak kendisinin ehli sünnet alimi olup olmadığını bilmiyorum. Kısaca ehli sünnette, sayıları az da olsa böyle bir görüşü olan alim var mı?

Cevap:

Gayr-i müslimler ile Müslümanlar arasında savaş hali var ise, muharib düşmanın öldürülmesi meşrudur.

Savaşa katılmayan, işinde gücünde olan kimseler ile kadınlar, çocuklar, akıl hastaları, mabedinde dini vazifesini yapmakta olan din adamları öldürülemez.