Bir Müslüman ülkede çıkan iç şavaşta, hangi taraf haklıdır?

Soru Detayı

- Bir Müslüman ülkede iç savaş çıksa, Müslüman ülkenin askerleri ile halk birbiriyle savaşsa, o ülkede hangileri şehit sayılır, o ülkenin askerleri mi yoksa halkı mı haklıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki Müslüman grup (biri devlet de olabilir) birbiri ile savaşa tutuşursa bakılır:

Yöneticilere isyan edip onları azletmenin vacib olduğu bir durum varsa (şartlar bu vazifeye uygun ise) yönetimin askerleri batıl, onu azletmek isteyenler ise hak için savaşıyorlar demektir.

İsyan haksız ve gayrimeşru ise, bu defa yönetimin yanında savaşanlar hakkı, onlara karşı silaha sarılanlar batılı temsil ediyor olurlar. Ancak hak için, meşru olarak savaşanlar ölürlerse şehit olurlar.

İki grup birbiri ile savaşa girmeden önce ümmetin alim ve salihlerinin devreye girerek meseleyi çözmek, durumu ıslah etmek için çaba göstermeleri gerekir. Haksız olan taraf muhalefette ısrar eder ve silaha sarılırsa, karşı tarafın mukabele etmesi zorunlu ve haklı hale gelir...