Etrafımızdaki insanlar, askerlerin şehit olmadığını, ancak bir gayri müslimin bir Müslümanı öldürdüğünde şehit olacağını söylüyor; inanmıyoruz, ama yine de siz açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vatanımızı düşmanlardan korumak için vefat eden, askerlerimiz şehit olduğu gibi, iç karışıklıklarda vefat eden polis, jandarma ve askerlerimiz de şehittir.

Bununla beraber devlet reisine ittiba etmek için kışın soğuğunda donan askerimiz de şehittir. Ayrıca Müslüman bir ülkenin karışıklığını önlemek ve yabancı askerler yerine Müslüman askerlerin gitmesi gereken yere, devletin emri ve izni ile gidip öldürülen askerimiz de şehittir.

Teröristlere karşı ülkemizi korumaya çalışan askerlerimiz öldürüldüklerinde şehit olurlar. Bu teröristler Müslüman kimliğiyle ortaya çıksa da hüküm yine aynıdır. Müslümanlar içerisinde isyan eden bozgunculuk yapanlara baği denilir.

Âsî ve bâğîlerle savaşmak caizdir. Bu konuda icmâ (ittifak) vardır. Ayette;

"Siz bâğîlik eden taife ile çarpışın... " (Hucurât, 49/9)

buyurulmuştur. Ancak onlarla savaşa başlamazdan önce, kendilerini bu isyandan vazgeçmeğe davet gerekir. Nitekim Hz. Ali (ra) Hâricîlere karşı böyle hareket etmiştir.

Arface b. Şurayh, Allah Resulü'nün (asv) şöyle dediğini nakletmiştir:

"İşiniz toplu ve düzenli iken size biri gelir de topluluğunuzu dağıtmak isterse onu hemen öldürün." (Müslim, İmare, 59).

Yine Müslim aynı hadîsi şu ifadelerle de rivayet etmiştir:

" Nice fitne ve fesatlar vukû bulacaktır. Bu ümmet toplu iken bir kimse onun hâlini perişan etmek ve onları dağıtmak isterse, kim olursa o!sun onu, hemen kılıçla öldürün." (Müslim, İmare, 60).