Etrafımızdaki insanlar, askerlerin şehit olmadığını, ancak bir gayri müslimin bir Müslümanı öldürdüğünde şehit olacağını söylüyor; inanmıyoruz, ama yine de siz açıklar mısınız?

Etrafımızdaki insanlar, askerlerin şehit olmadığını, ancak bir gayri müslimin bir Müslümanı öldürdüğünde şehit olacağını söylüyor; inanmıyoruz, ama yine de siz açıklar mısınız?
Tarih: 17.12.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vatanımızı düşmanlardan korumak için vefat eden, askerlerimiz şehit olduğu gibi, iç karışıklıklarda vefat eden polis, jandarma ve askerlerimiz de şehittir.

Bununla beraber devlet reisine ittiba etmek için kışın soğuğunda donan askerimiz de şehittir. Ayrıca Müslüman bir ülkenin karışıklığını önlemek ve yabancı askerler yerine Müslüman askerlerin gitmesi gereken yere, devletin emri ve izni ile gidip öldürülen askerimiz de şehittir.

Teröristlere karşı ülkemizi korumaya çalışan askerlerimiz öldürüldüklerinde şehit olurlar. Bu teröristler Müslüman kimliğiyle ortaya çıksa da hüküm yine aynıdır. Müslümanlar içerisinde isyan eden bozgunculuk yapanlara baği denilir.

Âsî ve bâğîlerle savaşmak caizdir. Bu konuda icmâ (ittifak) vardır. Ayette;

"Siz bâğîlik eden taife ile çarpışın... " (Hucurât, 49/9)

buyurulmuştur. Ancak onlarla savaşa başlamazdan önce, kendilerini bu isyandan vazgeçmeğe davet gerekir. Nitekim Hz. Ali (ra) Hâricîlere karşı böyle hareket etmiştir.

Arface b. Şurayh, Allah Resulü'nün (asv) şöyle dediğini nakletmiştir:

"İşiniz toplu ve düzenli iken size biri gelir de topluluğunuzu dağıtmak isterse onu hemen öldürün." (Müslim, İmare, 59).

Yine Müslim aynı hadîsi şu ifadelerle de rivayet etmiştir:

" Nice fitne ve fesatlar vukû bulacaktır. Bu ümmet toplu iken bir kimse onun hâlini perişan etmek ve onları dağıtmak isterse, kim olursa o!sun onu, hemen kılıçla öldürün." (Müslim, İmare, 60).

İlave bilgi için tıklayınız:

BAĞİ, BAĞY...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

teBleB

Maalesef eline bir kitap alıp okumaktan aciz bazı insanlar din hakkında bilip bilmeden konuşmayı ve insanların kafasını karıştırmayı çok seviyor. Milletçe zaten okuma alışkanlığımız yok, her söylenene kanıyoruz...

Sorularla İslamiyet ekibini verdikleri aydınlatıcı bilgilerden dolayı kutluyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

Soruda geçen sözü söyliyenler cahilliğinden söylüyordur

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun