Cihad “Ya İslam ya ölüm” demek midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muarızlar tarafından adeta sloganlaştırılan "Ya İslam, ya ölüm" tarihin hiçbir döneminde pratik olarak gerçekleşmemiştir. Bundan sonra da gerçekleşmesi mümkün değildir... Zira İslam'n getirdiği cihanşümul disiplin bunun tam tersi kaideler koymuştur. Buna göre, İslam muarızlarına önce Müslüman olmaları teklif edilir; kabul etmezlerse cizye vererek Müslümanların himaye ve korumasında yaşamaları, yoksa harp edileceği tebliğ edilir. Harp edildiğinde de çoluk-çocuk, yaşlı, kadın ve din adamları öldürülmeyerek, esirlere insanca muamelede bulunularak, harbin hangi safhasında olursa olsun sulh istendiğinde de sulh yolları denenir. Bütün bunlar İslam'ın hükümleridir.

Turan Dursun'un art niyetlerle kaleme aldığı kitabında "Ya İslam, ya ölüm" diyerek, kaynak verilen ayetlerdeki siyak-sibak münasebeti gözetilmemiş, çoğu zaman da ayetin belli kısımları alınıp, maksat bütünlüğü bozulmak istenerek, kasıtlı çarpıtmalarla fikirler bulandırılmak istenmiştir. Mesela, Bakara Suresinin, 191. ayetinde;"Onları yakalayın, nerede bulursanız öldürün."  demiştir. Ama ayetin siyak-sibak bütünlüğü içinde bir önceki ayetle birlikte yine 191. ayetin devamını da ekleyerek okursak şöyle olur:

"Sizinle savaşanlarla Allah (c.c.) yolunda savaşın, fakat haksız yere saldırmayın. Çünkü Allah (c.c.) haksız yere savaşanları sevmez..." (Bakara, 2/190)

"Onları nerde bulursanız öldürün, onların sizi çıkardıkları yerden (Mekke'den) sizde onları çıkarın. Fitne çıkarma, adam öldürmeden daha kötüdür." (Bakara, 2/191).

Kaldı ki, bu ayetin esbab-ı nüzulü, Müslümanlara on üç sene kan kusturan Mekke'li putperestlerle alakalıdır.

(bk. Gerçeğe Doğru III. cilt, Zafer Yayınları)