Tevbe suresi 5. ayet mealine göre, ölü nasıl esir alınır?

Soru Detayı

- Tevbe 5 mealine göre, ölü nasıl esir alınır veya esir alınan birisinin nasıl olur da geleceği yollara pusu tutulur, adam zaten esir değil mi?
“O halde, haram aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun.”
Soru: Onların geçebileceği geçitleri tutun, onları esir edin ve onları öldürün demek sıraya daha uygun gözükürken niçin önce öldürün sonra esir tutun, sonra onların geçebileceği geçitleri tutun deniliyor. Nasıl olsa müşrikleri öldürüyorsak nasıl esir alabiliriz, ha ola ki esir alıyor isek nasıl oluyor da esirimiz olan müşriklerin geçeceği geçitleri tutmamız bekleniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“O halde, hürmetli aylar çıkınca artık  müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun. Eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir." (Tevbe, 9/5).

- Ayetteki sıralama şöyledir: “Öldürün, yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun, Tövbe ederlerse ...serbest bırakın!”

- Önce şunu belirtelim ki, ayetteki sıralamayla ilgili bir bilgiyi kaynaklarda bulamadık. Ondan(10) fazla tefsir kaynaklarına baktığımız halde, buna rastlayamadık. Öyle anlaşılıyor ki, müfessirlere  göre bu sıralamada açıklanması gereken bir problem yoktur. Bu sıralama fiilen tatbik edilecek bir zorunluluk değildir. İstediğinden başlamak caizdir.

- Ayette geçen bu emir bir vücup ifade etmez. Yalnız, bir izin ve ibahayı ifade eder. (bk. İbn Aşur, ilgili yer)

Buna göre, fiilen öldürüp esir almak gibi ters bir algılamaya gitmemek gerekir.

Bu sıralama öyle görünüyor ki, şiddetli olandan hafife doğru yapılmıştır.

Önce öldürmek, sonra bizzat yakalayıp esir almak, sonra da yollarını kesmek, sonra da -tövbe derlerse- serbest bırakmak.

Bunun hikmetlerinden biri, bir savaş ortamında inen bu ayette düşmana ölümle tehdit edip korkutmak ve bu göz dağını vererek onları İslam olmaya yönlendirmek.