Her ölen asker, şehit midir?

Soru Detayı

- Şehitlikle ilgili aşağıda yaptığı eleştirilere gelen bir takım tepkiler oldu. Bu tepkiler şöyleydi:
- Fitneye sebep olduğu, vatanî görevini yapan askerleri vatan savunmasında tereddüte düşürdüğü ve şehit olan aileleri ümitsizliğe düşürdüğü, yönünde tepkiler aldım. Bu tepkilere karşı yorumunuz nedir?
- İşin aslı, hakikati ne olmalıdır? Siz ne düşünüyorsunuz?
- Şehitlik, âlimlerin dahi imrendiği, “Ah keşke! Ben de o makama sahip olsaydım." dediği çok yüce bir makamdır. Şehitlik, basit elde edilen bir makam mı ki medya- gazeteler ya da ordu önlerine gelen herkese şehitlik dağıtıyor?
- Vatanî görevlerini yaparken, ölenlerin hepsinin şehit olduğunu nerden biliyorsunuz?
- Gaybı mı açıp baktınız? Birçoğunun "Niyazi" olup ölmediğini nerden biliyorsunuz?
- Hz. Peygamberin'in (s.a.v) hatırladığım kadarıyla mealen : “Ben bile sonumun ne olacağını bilmiyorum; siz, ölenlerin şehit olduğunu nerden biliyorsunuz?" kızarak dediği, bir hakikat ortada dururken, medya-gazeteler ya da ordu kim oluyor da her ölene, promosyon dağıtır gibi şehitlik dağıtıyor?
- Bir Yunanlı ya da Alman da vatanını korurken ölüyor, onlar da mı şehit oluyor?
- Allah rızası için bir vakit namaz kılmayan, karı-kız peşinde koşan adamın şehitliğinden şüphe ederim. Eğer o asker namaz kılıyor ve öldürülüyorsa, şehit olmasını Rabbimizden ümit ederiz. Fakat ölen askerin şehit olduğuna biz hüküm veremeyiz.
- “Peygamber ocağı” olarak nitelendirilen, peygambere (s.a.v) hürmeten "Mehmetçik" isimi verilen orduda, daha düne kadar Namaz kılmak yasaktı. Daha düne kadar, asker olan oğlunu görmeye giden başörtülü analar, tepedekilerin zulmüyle, laiklik inkılabı gerekçe gösterilerek, askeriyeden çıkarılıyordu.
- Sen devlet olarak, işine geldiği gibi, anne-babaları kandırmak için şehitlik kavramını istismar edeceksin; ama işine gelmeyince laiklik, diyeceksin. Bu ne ikiyüzlülük?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nakledilen hadis mealinin “Siz, ölenlerin şehit olduğunu nerden biliyorsunuz?" kısmı yoktur.

Müslümanlar, hakiki veya hükmî şehidlik şartlarını taşıyan ölülere Peygamberimiz (asm)'in zamanından beri şehid muamelesi yapıyorlar, Allah katında durumları nedir bunu bilemeyiz, ama biz zahire (ileri sürülmüş şartların gerçekleşmiş olmasına)  bakarak ölüye "şehid" deriz ve ona göre uygulama yaparız.

Bir insan mümin ise, günahkâr olsa bile şehid olabilir ve şehid olunca da günahları bağışlanır.

Bir ülkenin laik olması, orada yaşayan Müslümanların gerekli şartları taşıyarak ölmeleri halinde şehid olmalarına mani değildir.