İşkence görmemek için ölme niyetiyle saldıran şehit midir?

Soru Detayı

- İşkence görmemek için yenmesi neredeyse imkansız derecede düşman miktarı olan gruba saldıran asker can verirse şehit midir?
"Bir kişinin, neticede kurtulacağı ümidini taşıması durumunda veya bu ümidi taşımasa bile düşmana zarar vermesi, morallerini bozması, arkadaşlarına cesaret aşılaması, kendinde bir güç hissetmesi, esir olup işkence altında bazı sırlar vermekten endişe duyması gibi durumlarda, çok sayıda düşman kuvvetinin içine dalması ve onlara saldırması caizdir." [eş-Şeybani, Muhammed, Siyer-i Kebir, (şerhle birlikte) 4:1512]
- Bu şeye göre örneğin 30 kişilik terörist bir grup var. Ve bir tane de askerimiz var. Asker yakalanırsa kendisine eziyet edileceğinden %100 emin intihar etmektense kendi canını alacak kurşunun düşmandan gelmesi için bütün mühimmatıyla düşmana saldırdı ve can verdi. O asker şehit midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Muhammed, soruda yeri bildirilen eserinde şu ölçüyü koyuyor:

Eğer azın çoğa hücumunda ya zafer ümidi veya düşmanın gözünü korkutma, İslam askerlerine cesaret verme gibi bir menfaat varsa, hücum etmek caiz olur.

Bu durumda hücum edip ölenler şehid olurlar.

Yalnızca işkenceden kurtulmak için, sonu mutlak ölüm olan bir saldırının caiz olup olmadığı şüphelidir.

Bu durumda da saldıran müminin niyeti önemlidir; mesela işkenceye dayanamam da Müslümanlara zarar verecek bir davranışta veya ifşada bulunabilirim diye saldırırsa, bunun da caiz olması gerekir ve bu durumda inşallah şehid de olur.