Kadınlar hangi durumlarda şehit olur?

Soru Detayı

- Erkeklerin şehitlik mertebesi ile aynı derecede olurlar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir savaş esnasında çarpışarak veya geri hizmetlerde bulunarak cihat eden bir kadın, orada düşman tarafından öldürülmesi halinde şehit olur. Erkekle kadın arasındaki bu şehitlik mertebesinde herhangi bir fark yoktur.

İster erkek ister kadın olsun, suda boğularak, deprem ve benzeri felaketlerin meydana getirdiği yıkım ve göçük altında kalarak, iç hastalıktan muzdarip olarak ölürse, bir nevi manevî şehitlik mertebesini kazanır.

Ayrıca bir kadın loğusa süresinde doğumdan ötürü ölürse, o da manevi bir şehitlik mertebesini kazanır.

Son not olarak söyleyelim ki, aynı şartlarda şehit olan bir kadın ile bir erkeğin şehitlik mertebeleri arasında hiçbir fark yoktur.