Gayri müslimlerin ordusunda bulunan bir Müslüman asker ölürse şehit olur mu? Gayri müslim bir ülkeyi korurken veya zulme engel olmak için savaşırken ölse şehit olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şehit; din, vatan ve kutsal değerler uğrunda (Allah yolunda) savaşırken ölen Müslüman kimsedir. Bu nitelikte olmayan bir etkinlik sebebi ile ölen kimse Müslüman da olsa şehit sayılmaz.

Bir müslümanın, müslümanların zararına savaşması caiz olmaz. Ancak askerlik eğitimi almak için orada vazife almakta bir sakınca olmaz. Ayrıca, zulmün ortadan kalkması için savaşılıyorsa, müslüman o savaşta bulunabilir ve zulme karşı yapılan savaşta ölürse şehid olur.

Soru: Gayri müslim bir ülkenin vatandaşı olan Müslüman bir asker; O ülkeyi korurken ölse şehit olur mu?

Cevap: O ülkenin vatandaşı olmak bir çeşit sözleşmedir ve müslümanlar meşru konularda sözleşmelere riayetle yükümlüdürler. Oturduğu, mal mülk edindiği toprakları (mülkü) korumak meşrudur, vazifedir; bu vazifeyi yaparken ölen şehid olur.

Soru: Aynı asker, başka ülkeye zulmü engellemek için gidip ölse şehit olur mu?

Cevap: Bu asker de şehid olur. Allah bütün dünyada zulmü sevmez ve engellenmesini müminlerden ister.

Soru: Bu durumdaki bir asker, şehit sayılması için neler yapmalıdır veya hangi özellikleri taşımalıdır?

Cevap: O askerin mümin ve iyi niyetli olması gerekir.