Maide sûresi 44. âyete göre, ülkemizde vatanı için ölen askerlerimiz şehit midir?

Soru Detayı
Maide sûresi, âyet 44'de "Allah'ın kitabıyla hükmetmeyenler kâfirlerin ta kendileridir." buyurulmaktadır. Bu durumda ülkemizde Doğu'da şehit düşen askerler şehit mertebesine yükselmiyorlarmış. Sebebi de laik bir ülkede hizmet verdikleri içinmiş. Bir de ben uzman çavuş oldum. Şimdi kafam karıştı, doğru mu bu âyeti böyle yorumlamak? Ben de Doğu'da hayata gözlerimi yumsam, bu âyete göre şehit olamıyormuşum ya da bu meslek dinimize göre uygun mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ülkemiz İslam diyarıdır. Vatınını korumak için öldürülen bir asker şehit olur.

Dine aykırı uygulamalardan kaçmak şartıyla bu mesleği seçmek ve vatana hizmet etmek (farzlarını yapmak koşuluyla) ibadettir. Bu âyetin manası daha farklıdır.