Kadınlar ve çocuklar neden esir alındı?

Soru Detayı

- Ahzab 26’da esirler kadın ve çocuk olması ayetin anlamına ters değil mi?
- Ahzab suresi 26 ayette ehli kitaptan bazılarının düşmana yardım ettiğini bunun sonucunda esir alındıklarını söylüyor, rivayetlerde bunlar kadın ve çocuklardır.
- Fakat kadın ve çocuklar düşmana yardım etmediler ki düşmanlık işini Beni Kureyza erkekleri yaptı, bir çocuk nasıl düşmanlık etsin?
- Bu durumu açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin mealleri şöyledir:

“Ehl-i kitap’tan onlara destek verenleri kalelerinden indirdi, kalplerine korku saldı; artık onların bir kısmını öldürüyorsunuz, bir kısmını da esir alıyorsunuz. Onların topraklarını, evlerini, mallarını, o zamana kadar ayak basmadığınız bir toprağı size miras bıraktı. Allah her şeye kadirdir.” (Ahzab, 33/26-27)

Hendek Savaşı’nın ardından düşman çekilip gidince Müslümanlara hıyanet eden, antlaşmayı bozarak onları arkadan vurma kararı alan Benî Kurayza Yahudileri, büyük bir korkuya kapıldılar, kalelerine çekilip korunma tedbirleri aldılar.

Fakat hak ettikleri akıbete ne korku engel olabildi ne de muhkem kaleler, alınan çeşitli tedbirler. Kuşatma altında bir müddet kaldıktan sonra teslim oldular, anlaşma şartları gereği ve Yahudilerin isteği üzerine Tevrat hükümleri esas alındı, savaşçı erkekleri idama mahkûm edildi.

Ancak rahmet peygamberi bu hükmü uygularken bile bazı istisnalara yer vermiş, özel durumları bağışlamıştır. (bk. Hamidullah, İslâm Peygamberi, 1/415-417; DİA, Kurayza md.)

Genel olarak kadınların ve çocukların esir alınmaları onları korumak içindir. Sonra serbest de bırakılabilirler, başka çareler de vardır.

Kendileri savaşa katılan kadınlar ise savaşan erkekler gibi muamele görürler.