Kureyza kabilesinin erkekleri kadınların gözleri önünde mi öldürülmüştür?

Soru Detayı

1. Savaşta; gayr-i müslim eşleri, çocukları ve babaları öldürülen kişiler; geride kaldıklarında onlara nasıl muamele edilmiştir?
2. Efendimiz (sav) savaş yerinden Hz. Safiyye (ra) validemizi geçiren Hz. Bilal (ra)'i itap etmiştir o halde bu durum nasıl mümkün olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorulara şöyle cevap verilebilir:

Cevap 1:

 - Savaşta, savaşa karışmayan çocuklar, kadınlar ve benzerleri öldürülmez.

İslam hukukuna göre savaş sebebiyle esir alınanlar ise:

- Devlet başkanı esirleri karşılıksız affedip serbest bırakabilir.

- Esirlerden kurtuluş akçesi / fidye alarak onları serbest bırakabilir.

- Duruma göre, isterse onları köle statüsüne alarak sattırabilir.

- Savaş sonrası; geride kalan gayri müslimlerin Müslüman olmaları konusunda zorlama olmaz, İslam'da zorla din değiştirme yoktur. Bunlar eski dinlerini, cizye ve haraç vererek sürdürebilirler.

İslam toplumu ile birlikte can güvenliği içinde yaşayabilirler ve ticaret, ziraat yapabilirler. Sanayi ve memuriyet alanlarında çalışabilirler. Müslüman toplum içinde İslamı öğrenip tercih ederlerse Müslüman olabilirler. Diğer gayri müslimler gibi, Müslümanlar bunlara da zaman zaman sivil hayatta İslamı teklif ederler ve tercihi kendilerine bırakırlar. Bu tür emir bi'l-ma'ruf misyonerlik tarzında değildir, her Müslümanın vazifesidir.

Cevap 2:

Hayır, Kureyza kabilesinin erkekleri kadınlarının gözleri önünde öldürülmemiştir.

Kureyza kadınları esirlerin boyunları vurulduğu gün, Remle binti Hâris'in konağında tutuluyorlardı.

Başları vurulacak erkekler ise Hz. Üsame'nin konağında iken oradan boyunları vurulacak yere birer ikişer getirilerek hayatlarına son verildi.

Kadınlar onların boyunlarının vurulduğunu ertesi sabah duydular.

Ardından esir kadınlar ve çocuklar köle olarak satıldı.

Suçluların boyunlarının vurulması, Hendek savaşı sırasında düşmana erzak ve silah sağlama ve onlarla ittifak halinde oluşları sebebiyledir.

Ayrıca Kureyzalılar, Müslümanlar Hendek savaşında yenildiği takdirde yeryüzünde hiçbir Müslüman bırakmayıncaya kadar onları öldürmeye karar vermişlerdi.

Kaynaklar:

- Sarıcık, Murat, Hz. Peygamber'in Çağrısı- Medine Dönemi, Nesil yayınları, İstanbul 2009, s. 213- 216;
- Köksal, M. Asım, İslam Tarihi, (Hz. Muhammed ve İslamiyet) I- XI, Şamil Yayınevi, istanbul 1981, V, 365- 366.