Hz. Musa, gerçek ailesini hep biliyor muydu?

Soru Detayı

- Hz. Harun (as) ile ne zaman bir araya gelmiştir?
- Hz. Harun (as) nasıl öldürülmemiştir?
- Ancak Firavun gördüğü rüyadan sadece o yıl doğan erkek çocukları mı tüm erkek çocukları mı öldürtmüştür?
- 2. durum geçerliyse Hz. Harun (as) öldürülmemiştir. Bu da bir hikmet olmaz mı? Neden bundan bahsedilmiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda şunlar söylenebilir:

- Hz. Musa hakkında ilk kaynaklar olarak ancak Tevrat, Kur'an ayetleri ve bazı hadislerde bilgi bulunabilir. Diğer bilgiler de bu kaynaklara dayanır.

- Hz. Musa dönemindeki Mısır Firavun’u bir rüya üzerine İsrailoğullarının doğan bütün çocuklarının öldürülmesini emretmişti. Fakat sonradan çocukların bir yıl öldürülüp bir yıl sağ bırakılmasını istedi. Harun böyle bir yılda dünyaya gelmiş olabilir. Hz. Musa ise, bütün çocukların öldürülmesinin emredildiği yılda doğmuştu.

- Kur'an ayetlerine göre; Hz. Musa'nın gerçek annesi, sütanneliğini yapmıştı. Bu açıdan Hz. Musa, sekiz on yaşlarında veya gençlik yıllarında sütannesi olarak bildiği kadını ve ailesini merak etmiş, onunla bir şekilde irtibat kurup, belki zaman zaman ziyaret ederek kendisinin öz annesi olduğunu ve gerçek ailesini öğrenmiş olabilir.

Bir zann-ı galiple bu kanaate varmak mümkündür.

- Kur'an ayetlerine göre Hz. Musa'nın; Firavun'a tebliğ için gideceği vakit Harun'u yanına aldığı açıklanır. Ayetlerde, daha önceki ilişkilerin varlığı veya yokluğundan söz edilmez.

Fakat, daha önceden kardeşini tanıması ihtimali ağırlıklıdır. Zira, hiç tanımadığı, ilk defa tanıdığı veya iyi tanınmadığı biriyle hemen Firavun’a gitmesi ihtimalden uzaktır. (Konu hakkında daha geniş bilgi için bk. Diyanet İslam Ansiklopedisi, Musa md.)