Müslüman bir ülke, kendini korumak için nükleer, kimyasal ve biyolojik silah kullanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dişe diş, kana kan, bir kısas formülüdür. Bizzat dişi  kıran veya kan döken kimseye yönelik bir misillemedir. Hiçbir suçu olmayan çoluk-çocuk, kadınları öldürmek asla caiz değildir. Savaşta düşmanın çocukları, kadınları, silahlı olmayan sivil vatandaşları, yaşlıları, ibadetle meşgul olan ruhban ve benzeri kimseleri öldürmemek, İslam’ın önemli ön görüleri arasındadır.

Zalim düşmana karşı da olsa, zulüm yapmak, zulüm sayılan davranışlarda bulunmak kesinlikle İslam şeriatının yasakları arasındadır.

“... Bir topluluğa karşı beslediğiniz düşmanlık, sizi adalet ölçüsünün dışına, zulüm yapmaya itmesin...” (Maide, 5/8)

mealindeki ayette bu gerçek açıkça vurgulanmıştır.