İsa'nın ömrü yüz yirmi seneydi, hadisi sahih midir?

Soru Detayı

- Taberi tefsirinde Al-i İmran 42. ayetin izahatında verdiği aşağıdaki rivayetin sıhhat ve tahrici nedir?
- Fatıma’nın şunları söylediği rivayet etmiştir.
"Bir gün ben, Aişe'nin yanında iken Resulullah içeri girdi ve bana gizlice bir şey söyledi. Ben ağ­ladım. Tekrar gizlice bir ey söyledi. Bu defa da güldüm. Aişe benden bunu sor­du. Dedim ki: "Acele ediyorsun. Rasulullahın sırrını sana mı bildireceğim?" "Bunun üzerine Aişe vazgeçti. Rasulullah vefat edince Aişe bu meseleyi bana tekrar sordu. Ben de dedim ki: "Rasulullah bana gizlice demişti ki: "Cebrail her yıl Kur'am benden bir kere dinlerdi. Şimdi ise Kur'anı iki kere dinledi. Her Pey­gamberin Ömrü kendisinden önce gelen peygamberin ömrünün yansı kadardır. Kardeşim Isanm ömrü yüz yirmi seneydi. Şimdi benim ömrüm altmış yıllıktır. Bu yılın içinde öleceğimi sanıyorum. Âlemlerin kadınlarından hiçbir kadının başına senin başına gelecek olan musibet gelmemiştir. Sabretme bakımından bir kadının derecesinden aşağı düşme. "İşte ben bu söz üzerine ağladım. Sonra Rasulullah buyurdu ki: "Sen, cennet kadınlarının hanım efendisisin. Ancak, Mer­yem el-Betül müstesnadır." İşte bunun üzerinde de güldüm."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taberi'nin rivayet ettiği bu hadisin senedi mürsel olduğundan zayıftır. Çünkü Fatıma binti Hasen, Hz. Fatıma'yı görmemiştir.

Ayrıca hadisin metninde münker ifadeler vardır.

Örneğin: Hz. İsa'nın ömrünün 120 yıl olduğu, Hz. Fatıma'nın başına gelecek musibetler bilgisi, hiçbir sahih kaynakta yer almamıştır.

Bu iki konu dışındaki bilgiler sahihtir. (bk. Buhari, h.no: 3624-3626, 3715-3716; Müslim, Fedail, h.no: 97-99)