İranlılara gönderilen peygamber kim?

Soru Detayı

- Aşağıdaki hadis-i şerif hakkında birkaç sualimiz var.
حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ سِنَانٍ الْوَاسِطِيُّ، حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ بِلاَلٍ، عَنْ عِمْرَانَ الْقَطَّانِ، عَنْ أَبِي جَمْرَةَ، عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ إِنَّ أَهْلَ فَارِسَ لَمَّا مَاتَ نَبِيُّهُمْ كَتَبَ لَهُمْ إِبْلِيسُ الْمَجُوسِيَّةَ ‏.‏ İbn Abbas (radiallahu anh) dedi ki: "Perslerin/Frasların/İranlıların Peygamberi vefat edince İblis onları Mecusiliğe yöneltti." [Ebu Davud, Kitabul Harac 115 (No: 3041)]
1. Perslere gönderilen peygamber hakkında tarih kitablarında bir malumat var mı?
2. Perslere gönderilen peygamberden maksad Zerdüşt'mu?
3. Mecusiler Ehl-i kitab'tan mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1) Bu rivayetin senedi “Hasen”dir ve mevkuftur. Yani, bu söz Hz. Peygamber (asm) Efendimize değil, Hz. Abdullah b. Abbas’a aittir. (bk. Ebu Davud, h. no: 3042)

2) Evet, bizim de bildiğimiz kadarıyla milattan önce 600 yıllarında ölmüş Zerdüşt adında bir zatın Farslara peygamber olarak gönderilmiş bir kişidir. Vahiy olduğuna inanılan Afesta / Avesta adında bir kitap ile ortaya çıkan bu zatın etrafında çok menkıbeler yazılmıştır.

Bazı yazarlara göre, “kadim dinler” arasında Yahudi ve İsevi dinlerin dışında diğer bütün dinlerden daha üstün meziyetleri vardır. (bk. Muhammed İbrahim el-Feyumi, Tarihu’l-fikri’d-diniyi’l-cahili, 338)

3) Bunda başka bazı rivayetler de söz konusu olduğundan İslam âlimleri bu konuda farklı görüşler sergilemişlerdir.

Bazılarına göre, onlar da Ehl-i kitap gibi muamele görürler. Bazılarına göre de müşriklerden sayılırlar. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami; 4/2662; 8/6420; 9/6656)