Süfyaniler Türkler ile savaşır, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Süfyaniler Türkler ile savaşır rivayetinin tam tahrici ve sıhhati hakkında neler denmiştir?
عن الحكم بن نافع قال: يقاتل السفياني الترك, ثم يكون على يدي المهدي, وهو أول لواء يعقده المهدي, يبعثه إلى الترك
- Sufyaniler türkler ile savaşır, sonrasında onları yok etme Mehdinin elindedir, Mehdi tarafından kurulan ilk ordu da, Türklerin üzerine gönderilir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili sözün metni şöyledir:

حَدَّثَنَا الْحَكَمُ بْنُ نَافِعٍ، عَنْ جَرَّاحٍ، عَنْ أَرْطَاةَ، قَالَ: «يُقَاتِلُ السُّفْيَانِيُّ التُّرْكَ، ثُمَّ يَكُونُ اسْتِئْصَالُهُمْ عَلَى يَدَيِ الْمَهْدِيِّ، وَهُوَ أَوَّلُ لِوَاءٍ يَعْقِدُهُ الْمَهْدِيُّ، يَبْعَثُهُ إِلَى التُّرْكِ»

(bk.Nuaym b. Hammad, el-Fiten, 1/221/h.no: 614)

- Bu rivayet, her şeyden önce, Hz. Peygambere (asm) ref edilmemiştir, ona dayandırılmamıştır. ARTAA adındaki ravi, bu bilgiyi kendi sözü gibi aktarmıştır.

- Bununla beraber bu rivayetteki bilgiye başka hadis kaynaklarında rastlayamadık. Bu da rivayetin sağlam olmadığının bir emaresidir.

- Alimler, bu rivayetin ciddi “münker”/ çok zayıf olduğunu bildirmişlerdir. Ravilerden Erta b. Münzir, Fiten hadislerini genellikle “duyumlarımıza göre” gibi ifadeler kullanarak veya (İsrailiyatın bir kaynağı olan) Kâb b. Ahbar’dan rivayet etmiştir.

Bu sebeple bu konudaki rivayetlerin büyük bir kısmı zayıftır. (bk.Dr. Ebu Suhayb el-Hâyık, Daru’l-hadis ed-diyaiye, ilgili yer)