Süfyan’ın Türklerle savaşacağı doğru mu?

Soru Detayı

- Süfyan’ın Türklerle savacağını bildiren rivayet hakkında detaylı bilgi verip hadisi açıklar mısınız?
- Bu olay ne zaman gerçekleşecek ya da gerçekleşti mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet şöyledir:

“Süfyan (İslam Deccalı) Türklerle savaşacak. Sonra Mehdi'nin eliyle kökleri kazınacaktır. Bu Mehdi'nin ilk livası / askeri birliğidir ki, onu Türklere gönderir.” (Nuaym, b. Hammad, el-Fiten,1/221/ hno:614).

İlgili sözün metni şöyledir:

حَدَّثَنَا الْحَكَمُ بْنُ نَافِعٍ، عَنْ جَرَّاحٍ، عَنْ أَرْطَاةَ، قَالَ: «يُقَاتِلُ السُّفْيَانِيُّ التُّرْكَ، ثُمَّ يَكُونُ اسْتِئْصَالُهُمْ عَلَى يَدَيِ الْمَهْدِيِّ، وَهُوَ أَوَّلُ لِوَاءٍ يَعْقِدُهُ الْمَهْدِيُّ، يَبْعَثُهُ إِلَى التُّرْكِ»

- Bu rivayet, her şeyden önce, Hz. Peygamber (asm)'e dayandırılmayan maktu bir rivayet olarak zikredilmiştir,  ARTAA adındaki ravi, bu bilgiyi kendi sözü olarak aktarmıştır.

- Bununla beraber bu rivayetteki bilgiye başka hadis kaynaklarında rastlayamadık. Bu da rivayetin sağlam olmadığının diğer bir emaresidir.

- Alimler, bu rivayetin ciddi “münker”/ çok zayıf olduğunu bildirmişlerdir. Söz konusu bilgiyi dillendiren ARTAA (b. Münzir) adındaki ravi Fiten hadislerini genellikle “duyumlarımıza göre” gibi ifadeler kullanarak veya (İsrailiyatın bir kaynağı olan) Kâb b. Ahbar’dan rivayet etmiştir.

Bu sebeple bu konudaki rivayetlerin büyük bir kısmı zayıftır. (bk. Dr. Ebu Suhayb el-Hâyık, Daru’l-hadis ed-diyaiye, ilgili yer)

Önemli not:

Bu gibi hadisler sahih dahi olsa, manaları müteşabihtir/kapalıdır. Çünkü, raviler içinde bulundukları zaman dilimini göz önünde bulundurarak bir yorum katabilirler. Kaldı ki, söz konusu rivayet zaten Peygamber efendimize dayandırılan merfu hadis değildir. Ravinin aklında kaldığı ve zihninin elverdiği nispette tasvir ettiği konulardır.

- Ayrıca, Türklerle ilgili olumsuzluğu ifade eden rivayetlerin tamamı, Moğolların fitneleriyle ilgili olduğu ihtimalli en kuvvetli olandır. Çünkü, İslam aleminde Devlet düzeyinde en büyük iki yıkım olmuştur.

Birincisi, Abbasi devletini yıkan Moğol kralları Cengiz-Hülagü fitnesi.

İkincisi, Batılıların yıkılmasına sebep olduğu Osmanlı devletinin tarihten silinmesi.

Bu konuyla ilgili bir kısım rivayetlerin Fırat-Dicleden bahsetmesi, bu savaşın Abbasi devletiyle ilgili olduğunun belgesidir.

Özetle, bu gibi hadislerden Müslüman Türklerin Mehdiyle savaşmaları asla söz konusu değildir. Olsa olsa, onların savaşı Süfyan’ladır...