Mehdi Türklerle savaşacak, hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı

- Mehdi Türklerle savaşacak hadisini açıklar mısınız?
عن الحكم بن نافع قال: يقاتل السفياني الترك, ثم يكون على يدي المهدي, وهو أول لواء يعقدهالمهدي, يبعثه إلى الترك
- Nuaim bin Hammad's Kitab Al-Fitan, Jalal-uddine AsSuyuti's Al-Urf Al-Wardi fi Akhbar Al-Mahdi, a part of Al-Hawi li Al-Fatawa

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili rivayet için bk. Nuaym b. Hammad, el-Fiten,1/221/h.no: 614.

- Bu rivayet, her şeyden önce, Hz. Peygamber (asm)'e ref edilmemiştir, ona dayandırılmamıştır. ARTAA adındaki ravi, bu bilgiyi kendi sözü gibi aktarmıştır.

Bununla beraber bu rivayetteki bilgiye başka hadis kaynaklarında rastlayamadık. Bu da rivayetin sağlam olmadığının bir emaresidir.

- Alimler, bu rivayetinin ciddi “münker” yani çok zayıf olduğunu bildirmişlerdir.

Ravilerden Erta b. Münzir, Fiten hadislerini genellikle “duyumlarımıza göre” gibi ifadeler kullanarak veya (İsrailiyatın bir kaynağı olan) Kâb (b. Ahbar)dan rivayet etmiştir. Bu sebeple bu konudaki hadislerin büyük bir kısmı zayıftır. (bk. Dr. Ebu Suhayb el-Hâyık, Daru’l-hadis ed-diyaiye, ilgili yer)