Kuyruklu yıldız ile Hz. Mehdi'nin bir bağlantısı var mı?

Soru Detayı

- Bazı kişilerin son zamanda görülen kuyruklu yıldızın, Hz. Mehdi'nin bir işareti olduğunu belirttiğini gördüm.
- İslami kaynaklarda bir kuyruklu yıldızın Hz. Mehdi ile ilgisini ya da onun gelişinin bir işareti olduğunu gösteren bir bilgi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu daha çok Şia kaynaklarında zikredilir. Görebildiğimiz kadarıyla Sünni kaynaklardan Nuaym b. Hammad’ın "el-Fiten" adlı eserinde, merfu olmayan bir kısım rivayetlerde bazı bilgiler vardır. Mesela:

- İbn Mesud şöyle demiştir:

(Mehdiye ait) bir alamet safer ayında görünür. O da kuyrukları olan bir yıldızın şarktan doğmaya başlamasıdır.” (Fiten, 1/225)

- Kab (el-Ahbar) şöyle demiştir:

“Mehdi’nin çıkmasından önce şarktan kuyrukları olan bir yıldız ortaya çıkar.” (Fiten, 1/229)

Bu iki rivayet de İbn Lehia adlı zayıf bir raviden ötürü -Hz. Peygamber Efendimize (asm) ait olmaması bir yana- zayıftır.