Mehdi’yi koruyan bir melek var mıdır?

Soru Detayı

- Galiba, Muhyiddini Arabi Hazretleri, Mehdinin meleği olacağı ve hiç hata yapmayacağı hadisi şerifi var diyor. Bu hadis sahih mi?

- Yani Mehdi'nin onu doğrultan bir meleği olacağı ve hiç hata yapmayacağı anlamında Hadisi Şerif var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhyiddin-i Arabi Hazretlerinin bu konuda verdiği bilgileri hadis olarak değil, kendi ifadeleri olarak aktarmıştır.

İlgili ifadesinin Türkçe karşılığı şöyledir:

“Mehdi hata etmez / yanlış yapmaz. Çünkü kendisine görünmeyen bir melek (ilhamla) onu hep doğruya (hak ve hakikate) yönlendiriyor.” (bk. el-Futuhatu’l-Mekkiye, 3/327-366. bab)

Demek ki Hz. Mehdi, bu ilham sayesinde, gerek takip ettiği hizmet metodunda, gerek verdiği Kur'an hakikatleri derslerinde: “yanılmaz kalbe, şaşmaz söze” sahiptir. Onu “yanıltmayan hissi” de bu ilhamın eseridir.