Deccal diye bahsedilen İbn Sayyad mı, yoksa meşhur deccal fitnesi mi?

Soru Detayı

- Bu (Deccal) ancak kişinin kızdığı bir öfke sebebiyle çıkar. (Müslim, Fiten,19, H. n: 98- (2932) )
- Hadisin şerhi ve sıhhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili hadiste Hz. Hafsa’nın yaptığı yorumun muhatabı İbn Sayyad’dır. Kardeşi Abdullah bir gün karşılaştığı İbn Sayyad’ı kızdıran sözler söylemiş, bundan haberdar olan Hz. Hafsa, Abdullah’ı görünce onu azarlamış ve Hz. Peygamber (asm)'in “Onu kızdıran bir söz/davranış ayağa kaldırır (sandırmasına sebep olur).” manasındaki hadisini hatırlatmıştır.

- Öyle anlaşılıyor ki, Hz. Peygamber (asm) genel olarak “Deccalın, kendisini kızdıran bir şeyden ötürü ortaya çıkacağını” bildirmiştir. Ancak Hz. Hafsa, halk arasında deccal olarak konuşulan İbn Sayyad hakkında da bu hadisi  tatbik etmiştir.

Bu şahsın kesin deccal olduğu veya beklenen büyük deccal olduğu konusu tartışmalıdır. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 18/46-48; İbn Hacer,13/325)

Hz. Hafsa, İbn Sayyad’ın kesin olarak deccal olduğunu söylemek istemese de yaygın bir ihtimalin göz ardı edilmemesini istemiştir. (bk. İbn Hacer, a.g.y)