İbn Teymiyye’nin Maturidiler ve İmam Maturidi hakkındaki görüşleri nelerdir?

Soru Detayı

- Kitaplarında onlardan bahsetmiş midir ve onlardan haberi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbn Teymiye, Mutezele gibi sıfatları kabul etmeyen fırkaların aksine, Allah’ın ilim, kudret gibi sıfatların sahibi olduğunu söyleyenleri sayarken, Hanefi, Şafii fakihleri yanında isim olarak Ebu Mansur el-Maturidi’yi de zikretmiş ve onları tasdik etmiştir. (bk. el-Fetva’l-Kübra,6/435) Bu da onun Maturidilerden haberdar olduğunu göstermektedir.

- İbn Teymiye prensip olarak kelamcılara karşı olduğu için, onları bu unvan altında eleştirmiştir.

Ayrıca, tarih boyunca kelamcıların ekolü “Eşariler” unvanıyla meşhur olduğu için, Maturidilerden ziyade Eşarilerin unvanını kullanmıştır. Örneğin, İmam Eşari isminin zikredildiği yerlerden bazılarını görmek mümkündür.(bk. İbn Teymiye, er-Risaletu’l-Ekmeliye, 1/9,27,68; er-Risaletu’l-Medeniye, 1/3 , 6; el-Fetava’l-Kübra, 3/67, 477)