Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in, bu ümmetin en faziletlisi olduğunu inkar eden kafir olur mu?

Soru Detayı

- Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’in Peygamber Efendimiz (asm)’dan sonra bu ümmetin en üstünde olduğu tevatürle sabit mi?
- Sorduğum şey gerçekten mütevatirse, mütevatir veya tevatüren sabit olan şeyi inkar etmek insanı imandan çıkarırmış ehli sünnete göre. Eğer böyle bir tevatür veya mütevatir belgeler kaynaklar varsa Şia’nın bütün fırkaları kafir mi olur?
- Mesela bununla ilgili olarak, Zeydiye, Caferiye, İmamiye fırkaları hakkında alimler ne demişler?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Tevatürün önemi, ilgili haberin Hz. Peygamber (asm)'den sağlam bir şekilde geldiğinin tespit edilmesindendir. Yani bir mütevatir haberin kabul edilmemesinin dini risk taşımasının sebebi, Hz. Peygambere kesin olarak dayandığı bilinen bir haberi inkar etmek anlamına gelir.

- Hz. Ebubekir ve Hz.Ömer’in Peygamber Efendimiz (asm)'den sonra ümmetin en üstünü olduklarına dair bazı rivayetler olmakla beraber, bunlar mütevatir değildir. Ayrıca, bazı sahabeler de Hz. Peygamber (asm)’in onlara karşı gösterdiği tavrından dolayı bu hükme varmışlar ve sonraki Ehl-i sünnet alimleri de bunu benimsemişlerdir.

Bu doğru bir tespit olmakla beraber, bunu inkar etmek küfür gerektirmez, diye düşünüyoruz. Onun için İslam alimleri, bu hataya düşenlere kafir dememişler "ehl-i bid'a" demişlerdir.