Allah, bu ümmetin üzerinde, biri kendisinden birisi de düşmanından olan iki kılıcı birleştirmeyecektir, ne demektir?

Soru Detayı

- Afv b. Malik (r.a); Rasûlullah (asm)'in şöyle buyurduğunu söylemiştir:
"Allah (c.c) bu ümmetin üzerinde, biri kendisinden birisi de düşmanından olan iki kılıcı birleştirmeyecektir." (Ebu Davud Melahim, 7; Ahmed b. Hanbel. VI, 26)
- Bu hadis sahih mi ve tarihte Bizans’la iş birliği yapan müslüman beylikler ya da Haçlı seferlerinde Haçlılara yardım eden müslümanlar var mıydı?
- Ben tam hatırlayamıyorum, hatırladığıma göre Anadolu’daki beylikler hep birbirleriyle dövüşmüşler, yanlış hatırlıyor olabilirim Bizans bu iç mücadelelerden yararlanıp bazı beyliklerle iş birliği güç birliği yapmış, ama emin değilim. Müslümanlar hep birbirlerini yemişler. Hatta Fatih İstanbul’u feth ederken bir şeyhzade Bizans’a yardım etmiş.(şeyhzade Orhan olabilir) Trabzon Rum imp ile Akkoyunlu arasındaki münasebetten dolayı Fatih’in imparatorluğu yıkması Akkoyunlularla Osmanlı’nın arasını çok bozmuş.
- Özellikle Anadolu’da beylikler döneminde kendi aralarındaki savaşlardan Bizans hasımlardan yani bir müslüman devletle bir olup müslümana saldırması gibi durumlar gerçekten oldu mu?
- Öyleyse bu hadisin hilafına bir şey değil mi bu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadis zahirine göre sahih olmakla beraber, bu konuda yapılan rivayetlerin hepsi mürseldir. Mürsel hadis ise zayıftır. (bk. el-Alai, Camiu’t-Tahsil, s. 100)

- el-Munavi de bu hadis rivayetinde yer alan İsmail b. Iyaş’ın, bazı alimler tarafından cerh edildiğini belirtir. Bu sebeple, bu hadis zayıftır. (bk. Feyzu’l-Kadir, 2/302)

- Şunu unutmayalım ki, hadis sahih ise manası sahihtir.

Ancak Hz. Peygamber (asm)'in muradı nedir, onu bilmek kolay değildir.

Bazılarına göre, bundan maksat, İslam dinini tamamen yok edecek şekilde iki kılıç bir araya gelmez...

Ayrıca, bizim tespitlerimiz bu hadisin asıl maksadına ne kadar muvafık olur onu da bilmiyoruz.

Bize düşen, hadise karşı içimizi bulandırmamaktır...