İlim bir hazinedir hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"İlim hazinedir. Anahtarı sual sormaktır. Sual sorun ki, Allahü Teâlâ sizlere merhamet etsin. Çünkü sual sormakla dört kişi mükafat alır: Soran, cevap veren, dinleyen ve bunları seven."
- Bu hadisin kaynağı nedir, sahih midir, ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili hadis şöyledir:

العلمُ خزائنُ ومِفتاحُهُ السُّؤالُ فاسأَلوا يرحَمُكُمُ اللَّهُ – عزَّ وجلَّ - فإنَّهُ يوجَدُ أربعٌ : السَّائلُ والمعلِّمُ والمستمعُ والمُحبُّ لهم

"İlim, hazineler durumundadır. Anahtarları ise, sorup öğrenmektir. Soru sorun ki Allah Teala sizlere merhamet etsin. Çünkü bundan dolayı dört kişi ecir ve sevap kazanır; soruyu soran kişi, cevap veren alim, dinleyen ve bunlara sevgi gösteren." (bk. Ebu Nuaym, Hilyetu’l-evliya, 3/192; Ebu Usman en-Necîrî, el-Fevaid, 1/24; Hatib el-Bağdadî, 2/61)

- Bu hadis rivayeti zayıftır (bk. Acluni, Keşfu’l-hafa, h.no:1754; Zeynu’l-Irakî, Tahricu ahadisi’l-İhya,1/16)

- Bu rivayette dört kişi -ilimle meşgul oldukları için- övülmüştür.

Birincisi: İlimle ilgili soru soran kimse, ilgili konuda belki de ilk sevabı kazanan bu saildir. Çünkü “Sual ilmin yarısıdır.”

İkincisi: Bu soruya cevap veren ve ilmi bir meseleyi çözen kimse.

Üçüncüsü: Bu soru-cevabın geçtiği mecliste bulunup ilmi konuları dinleyen kimse.

Dördüncüsü: İlimle uğraşan bu meclisteki zatları seven kimse. Çünkü onları seven ilimi seviyor demektir. İlmi seven Allah ve Resulünü seviyor demektir. Çünkü söz konusu ilimlerden maksat Allah’ı tanıtan, onun emir ve yasaklarından söz eden, Hz. Peygamberin (asm) sünnetini öğreten ilimlerdir.