Sakal okutmak gerekir mi?

Soru Detayı

- Karşılaştığım birçok kişi bana "Sakalını okuttun mu?" diye soruyor, hatta okutmazsam abdest alırken sıkıntı olacağını söyleyenleri bile gördüm.
- Sünnette böyle bir şey var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen bilgiler doğru değildir.

Sakal bırakan kimsenin ya da bir başkasının "dua yapması gerekir" diye bir kural yoktur.

Önemli olan sakalın bırakılmasıdır ve bu sünnete uygun bir hayat tarzı yaşamaktır.

Sakal bıraktıktan sonra kolaya gelen bir dua yapılabilir. Çünkü hayırlı işlere dua ile başlamak güzeldir.

Demek ki, sakal bırakınca dua okumanın / okutmanın bir sakıncası olmaz. Kişi dilerse okur veya okutur. Okutmazsa da "Niçin sakal duası yaptırmadın?" diye tenkit edilmez.

Ayrıca dua etmenin de bir sakıncası olmaz. Zira sakal bırakmak sünnettir; sünnetin işlenmesine hayır dua ile başlamaktan daha uyugn ne olabilir?

Özetle, sakal bırakmak isteyen kalben buna niyetlenip sakal bırakır. Bu arada sakal bırakmaya teşvik edici konuşma yapıp, bu konuyla ilgili hadisleri anlatmak ve dua etmek güzel bir âdettir.