Hüküm verilirken fıkıh usulünün terk edilmesi neden yanlıştır?

Soru Detayı

- Ayet ve hadislere göre modernistlerin hüküm verirken fıkıh usulünü terk ediyor olmaları neden yanlıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fıkıh usulünü müctehidler uydurmadılar; Peygamberimizin (asm) anlama ve anlatma usulü ile sahabenin bu usule uyarak yaptıkları uygulamalar fıkıh usulü ilminin meşruiyet temelini sağlamıştır.

Allah Teâlâ kullarını, gönderdiği Kitab’a ve onu bir yandan tebliğ eden, diğer yandan açıklayan ve detaylandıran Peygamberine uyarak kendine kulluk etmekle yükümlü kılmıştır.

Kitaba ve sünnete uymak, onları doğru anlamaya bağlıdır.

Bu iki temel kaynağı veya birini terk ederek kulluk vazifesi yerine getirilemez, keza bunları, Peygamberimiz (asm), ashab ve müctehidlerin anlama usulü dışında bir usul ile anlayarak doğru anlama ve uygulama amacına ulaşılamaz.