İçtihatlar, şartlara uygun olarak değişebilir mi?

Soru Detayı

- İslam’ı tarihselciliğe kaçmadan günümüze uyarlamanın hiçbir yolu yok mudur?
- Ayet ve hadisler hangi olay üzerine söylenip uygulamaya alınmışsa, günümüzde de söylenme sebebi aynı olan olaylar yaşandığında uygulamaya alınması gerektiğini düşünüyorum. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İctihad kapısı, yeterli ilim, irfan ve ahlak sahibi alimler için açıktır.

İctihadın usulü vardır. Ayetler ve hadisler bu usule göre anlaşılır, yorumlanır, çözüm için kaynak olur.

Her zaman ve mekanda İslam’ı yaşamak isteyenler için zorluk ve imkansızlık yoktur.

Eski ictihadların eskimeyenleri uygulanır, meşru değişim ve gelişmelere ayak uyduramayan ve bu manada eskimiş olan ictihadlar ile yeni durumlar, problemler, işler, ilişkiler söz konusu olduğunda yeni ictihadlar yapılır.