Peygamberimizin görevi insanların İslam’ı anlamasını sağlamak değil mi?

Soru Detayı

- Nur 54’e göre Peygamber Efendimiz (sav)’in görevi insanların İslam’ı anlamasını sağlamak değil mi?
- ​Nur 54’e göre Peygamber Efendimiz(sav) sadece İslam’ın hak din olduğunu ifade eder ve gerisine de karışmaz mıydı?
- İnsanlar, neden İslam’ın hak din olduğunu sorduğunda, bunu cevaplamak zorunda değil miydi?
- Bir şeyin sadece hak olduğunu söylemenin o şeyin hak olduğuna inanılmasında yeterli olmadığını düşünüyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“De ki: Allah'a itaat edin; Peygambere de itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin ki, Peygamber'in sorumluluğu kendisine yüklenen (tebliğ görevini yapmak), sizin sorumluluğunuz da size yüklenen (görevleri yerine getirmeniz)dir. Eğer ona itaat ederseniz, doğru yolu bulmuş olursunuz. Peygamber'e düşen, sadece açık seçik duyurmaktır.” (Nur, 24/54)

- Bu ayette, soruda yer alan “​Nur 54’e göre Peygamber Efendimiz (sav) sadece İslam’ın hak din olduğunu ifade eder ve gerisine de karışmaz...”  şeklinde bir hüküm çıkarmaya imkan veren bir ifade yoktur.

- Ayette meal olarak yer alan “Eğer yüz çevirirseniz şunu bilin ki, Peygamber´in sorumluluğu kendisine yüklenen (tebliğ görevini yapmaktır)..” ifadesinden anlaşılması gereken mana şudur:

“Hz. Peygamber (asm)’in görevi, tebliğdir. İnsanların onu dinlememeleri, inkarlarında direnmelerini engellemek, onları hidayete erdirmek” diye bir görevi yoktur ve sorumluluğu da yoktur.  Çünkü, hidayet işi, Peygamber (asm)’e değil, Allah’a aittir. Onun görevi yalnız İslam dinini tebliğ etmektir. Nitekim,

“(Resulüm!) şüphesiz sen dilediğini hidayete erdiremezsin, lâkin Allah dilediğini hidayete erdirir.” (Kasas, 28/56)

mealindeki ayette, bu gerçeğin altı çizilmiştir.

- Peki tebliğ nedir?

Tebliğin iki yönü vardır: Biri Kur’an’ın metnini tebliğ etmek, biri de onu tebyin etmek / açıklamaktır.

“Peygamberin görevi ancak tebliğdir. (Nur, 24/54; Ankebut, 29/18)

mealindeki ayet ve benzerlerinde Hz. Peygamber (asm)'in Kur'an’ı tebliğ etmekle yükümlü olduğuna işaret edildiği gibi,

“Biz sana Kur’an’ı indirdik ki, insanlara -kendileri için indirilmiş olanı- açıklayasın ve onlar da tefekkür edip düşünsünler diye.” (Nahl, 16/44)

mealindeki ayette de açıklama görevine işaret edilmiştir.

- Evet, Kur'an’da, Kur'an’ın “hak” olduğuna defalarca vurgu yapılmıştır. Fakat, Kur'an’ın başından sonuna kadar yüzlerce defa bu “hakk”ın açıklamalarına yer verilmiş, bunun nasıl bir hak ve hakikat olduğuna dair yüzlerce müdellel açıklamalara takdim edilmiştir.

Sahih hadis-i şeriflerde de İslam dininin hak ve hakikat olduğuna dair yüzlerce beyanlara yer verilmiştir.