Allah’tan daha büyük bir varlık olamayacak olmasının sebebi ne olabilir?

Soru Detayı

- Allah(c.c.)’tan daha büyük bir varlığın asla olamayacak olmasını Allah (c.c.) kendisinden daha büyük bir varlığı asla yaratmayacağından dolayı asla olamayacağı şeklinde anlamak hangi ayet ve hadislerle çelişir ya da bu düşünce mantık yönünden yanlışsa neden yanlıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Büyüklüğü maddi olarak alıyorsanız, Allah Teâlâ maddi büyüklükten münezzehtir; O madde değildir ki, hacim veya uzunluk ölçüleri ile alakası olsun. Onun her şeyi kuşatmış olduğuna dair ayetler vardır.

Büyüklüğü yücelik, ululuk, saygınlık, otorite… olarak anlıyorsanız, elbette Allah en büyüktür, O’ndan büyüğü olamaz; çünkü yaratan ve yarattığını murad ettiği gibi yapan, yaratılandan büyük olur; akıl, mantık ve nakil bunu gerektirir.

Hükmün, emrin, yaratmanın, itaat ve ibadet edilme vasfının yalnızca Allah’a ait olduğuna dair de birçok ayet vardır.